خوب؛

با توضیح این مطلب تلاش میکنیم تا بصورت ساده اما کامل فرایند داشتن یک سایت کامل را خدمتتان توضیح دهیم.

 

* سایت چیست؟

یک وب سایت مجموعه‌ای از صفحات به هم پیوسته است که از طریق یک آدرس قابل دسترسی هستند؛ صفحاتی که شامل متن، تصویر، قالب‌های مختلف و… می‌شوند.

 

برای داشتن یک سایت به چه ملزوماتی احتیاج داریم؟

 

– دامنه

دامین (Domain) یا دامنه در واقع نام سایت شما است. یعنی همان چیزی که کاربران در صفحه مرورگر خود تایپ می‌کنند تا به سایت شما برسند. این نام باید منحصر به فرد باشد. در واقع امکان وجود نام مشترک برای سایت‌های مختلف وجود ندارد. شرکت‌های طراحی سایت نام‌های پیشنهادی را در یکی از ابزارهای بررسی دامین چک می‌کنند و در صورتی که تکراری نباشد، می‌توانید نام سایت خودتان را انتخاب کنید. دامنه ها انواع و اقسام مختلفی دارند که معمولا بسته به نوع فعالیت وبسایت انتخاب می شوند.برای مثال com ابتدای کلمه Commerical به معنی تجاری و net ابتدای کلمه Network به معنی شبکه و org نیز ابتدای واژه Organization به معنی سازمان است، یا دامنه IR که توسط مرکز تحقیقات بنیادی ثبت می شود به عنوان دامنه بین المللی ایران در دنیا شناخته می شود. اطلاعات تکمیلی را در اینجا بخوانید.

 

– هاست

هاست (Host) یا هاستینگ به فضایی گفته می‌شود که در آن اطلاعات و فایل‌های وب‌سایت شما بارگذاری می‌شود. نوع هاست مورد نیاز شما با توجه به فعالیت سایتتان اعم از مقدار دیتا ورودی(متن، تصویر، فیلم و…)، تعداد بازدیدکننده، پهنای باند و… متغیر بوده و پس از بررسی به پیشنهاد ما انتخاب می گردد، پس به همین مقدار توضیح بسنده میکنیم.

 

– سیستم مدیریت محتوا

بطور خلاصه سیستم مدیریت محتوا (Content Management System)  یا به اختصار CMS، برنامه ای است که با بهره گیری از بانک اطلاعاتی، امکان انتشار، ویرایش و مدیریت داده ها را بدون نیاز به برنامه نویسی فراهم میکند. برای مثال CMS سایت گیل دیزاین وردپرس است. اگر هنوز دلیل ما برای استفاده از این سیستم محبوب را نمیدانید، این مطلب را بخوانید!

 

– قالب

قالب یا همان template یا theme به طور کل همان ظاهر سایت شماست. قالب نه تنها رنگ آمیزی سایت شما، بلکه طرح آن را نیز تعیین می کند. تعداد ستون ها، فونت نوشته ها، اندازه کلی وبسایت و نکات دیگر را کنترل می کند. قالب باید با سیستم مدیریت محتوای سایت تان همخوانی داشته باشد. با توجه به اینکه گیل دیزاین با افتخار از وردپرس قدرت گرفته است، انواع قالب های مورد استفاده آن را برمیشماریم؛

1- قالب اختصاصی که توسط طراح گرافیک طراحی و توسط کدنویس برای وردپرس آماده می شود، این نوع قالب تماما میتواند طبق نظر و سلیقه شما آماده شود اما مد نظر داشته باشید که هزینه این قالب بیشتر از انواع دیگر آن خواهد بود.

2- قالب های آماده ایرانی که باید خریداری و نصب شود. معمولا این نوع قالب ها از تنوع خوبی برخوردار بوده و دارای قابلیت های سفارشی سازی می باشند. هزینه این نوع قالب به نسبت نوع پیشین کمتر و مرقوم به صرفه تر خواهد بود.

3- قالب های خارجی ترجمه شده و آماده به فارسی که همانند نوع قبل می باشند.

4- قالب های ایرانی و خارجی رایگان در فضای اینترنت.

با توجه به فعالیت سایت شما، مقدار هزینه ای که برای راه اندازی آن در نظر گرفته اید و موارد تخصصی همچون کارایی، زیبایی، امنیت، قابلیت سفارشی سازی و… نوع قالب انتخاب می شود.

 

– سایر

موارد پیشین برای یک سایت لازم ست، اما با توجه به نیاز شما و کسب و کارتان می تواند کافی نباشد..

مواردی همچون درگاه پرداخت برای سایت های فروشگاهی و…

 

ما هستیم تا شما را برای انتخاب این موارد و انجام پروژه سایت تان همراهی کنیم!
تعلل نکنید…

 برای دیدن نمونه کارهای گیل دیزاین اینجا کلیک کنید